BAŞKAN KİMYECİ MİMAR SİNAN'I ANMA VE MİMARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mimar Sinan’ı anma ve Türkiye Mimarlar günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi;

“Mimarlar, Ülkemizin her yöresinde ve her kentinde olduğu gibi, hem ulusal, hem de evrensel kişiliğini ve değerini yansıtarak dünya üzerindeki en değerli zenginliği oluşturmuşlardır. Tarihi kültürel mirasa sahip çıkmaya çalışan, ilimizde tarihsel birikim ve mimari kimlik değerini kaybetmeden, mesleki alanda ülke ve kamu çıkarları ile uluslararası gelişmeler çerçevesinde, mesleğin uygulama ve kuram alanında gelişmesini sağlamak için çalışmalar yapmıştır.  Mimarlık uygulamasıyla ilgili standart ve normları ve Mimarlık kültürünün korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak adına, bu doğrultudaki çalışmaları özendirmektir.

Mimarlık mesleğinde gelişen ve değişen bilgi ve teknoloji alanları ile yapı sektöründeki gelişmelerle, toplumsal ihtiyaçlar ve sürekli mesleki gelişim içinde, sanatsal özünden uzaklaşmadan, tasarım ve uygulamada bütünlüğü sağlayan Mimarlarımız aynı zaman da çok kültürlülüğün, tarihi ve doğal çevrenin, kent dokusunun korunması, kültürler arası saygınlığın korunarak, faaliyetlerinde çok hassas ve sorumlu davranmıştır.

Aynı zamanda asli mesleği mimar olan Belediye Başkanı olarak, bu kadim şehrin her türlü ve her amaçlı imar, tarihi kent dokusunun ve bu dokuyu oluşturan tüm kültürel miras öğelerinin korunması ve yaşatılması ile ilimizde bu hassasiyeti sağlamak bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da şahsım adına vazgeçilmez bir görev olacaktır.

Mimarlık tarihimizin ve hatta dünya mimarlık tarihinin en meşhur ve en önemli şahsiyetlerinden olan Mimar Sinan, Dünya yapı sanatının şüphesiz en büyük ustası ve baş mimarımızdır. Türk mimarlık sanatında, kendi dehasıyla değişik nispet ve biçimler ve tarzlar deneyerek yeni tercihler ortaya koyup altın bir çağa imza atmış ve bizim ilham kaynağımız olmuştur.

Kıymetli usta Mimar Sinan’ın ve mimarlık bilincinin öneminin bir kez daha algılandığı bu günde tüm mimarlarımıza çalışmalarında sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam içinde başarılar dileğiyle Mimar Sinan’ı anma ve Mimarlar Günü’nü kutlar, sevgi ve selamlarımı sunarım.”

Foto Galeri
  • BAŞKAN KİMYECİ MİMAR SİNAN'I ANMA VE MİMARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

[ BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ ]